Školský špeciálny pedagóg
Úloha a náplň školského špeciálneho pedagóga
- Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je priama individuálna alebo skupinová práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špeciálne výchovno vzdelávacie potreby.
- Špeciálnopedagogická intervencia je zameraná hlavne na zlepšenie techniky čítania a písania, čítania s porozumením, na rozvoj reči, slovnej zásoby, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, na zlepšovanie procesov v oblasti matematických zručností, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, slovnej zásoby a priestorovej orientácie a pod.
- Podľa potreby a požiadaviek vyučujúcich školský špeciálny pedagóg pracuje aj so žiakmi so špeciálnopedagogickými potrebami, ktorí neboli začlenení. Sú to najmä žiaci 1. stupňa.
- Podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu.
- Spolupracuje s poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrami poradenstva a prevencie / pedagogickopsychologické a špeciálnopedagogické poradenstvo/, prípadne aj s lekármi.
- Poskytuje konzultácie a odborné poradenské služby pre rodičov (zákonných zástupcov).
- Zakladá, vedie, triedi a aktualizuje dokumentáciu k jednotlivým žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.
- Odporúča rodičom /podľa potreby/ diagnostiku a rediagnostiku žiakov.
- Spolupracuje s učiteľmi, usmerňuje ich prácu so začlenenými žiakmi
- Začlenený žiak sa k špeciálnemu pedagógovi dostane jedenkrát za týždeň, alebo podľa potreby aj viackrát
- Vykonáva náčuvy na vyučovaní s cieľom bližšie spoznať triedu, jednotlivých žiakov, pozorovať ich prácu na vyučovacej hodine.
- Zúčastňuje sa na zápise nových prvákov.
- Depistáž (posúdenie vývinu reči, zachytenie prejavov narušenej komunikačnej schopnosti a v prípade potreby poskytnutie intervencie, príp. odporučenie do starostlivosti logopéda)
- V prípade potreby zabezpečuje edukačné pomôcky žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami: čitateľské tabuľky, didaktické pomôcky (skladačky, dominá, puzzle, pexesá rozvíjanie jemnej motoriky, navliekanie šnúrok, korálok, guľôčkové labyrinty, drevené hlavolamy, prevliekačky, náprstky pre správny úchop písacích potrieb), jazyk a reč – obrázkové a metodické materiály na podporu prirodzeného vývinu reči, nástenky s gramatickými pravidlami, programy na PC...
Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?
Sú to žiaci, ktorí majú zariadením výchovného poradenstva a prevencie (CPaP) diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba (ŠVVP)
Je požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre žiaka, ktorá vyplýva z jeho zdravotného znevýhodnenia alebo jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí, a uplatnenie ktorej je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti žiaka, na dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.
Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je:
1. Žiak so zdravotným znevýhodnením:
a) žiak so zdravotným postihnutím je žiak s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami alebo s viacnásobným postihnutím.b) žiak chorý alebo zdravotne oslabený je žiak s ochorením, ktoré je dlhodobého charakteru, a žiak vzdelávajúci sa v školách pri zdravotníckych zariadeniach.
c) žiak s vývinovými poruchami je žiak s poruchou aktivity a pozornosti, žiak s vývinovou poruchou učenia.
d) žiak s poruchou správania je žiak s narušením funkcií v emocionálnej alebo sociálnej oblasti, okrem žiaka s poruchou aktivity a pozornosti a žiaka s vývinovou poruchou učenia.
2. Žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia je žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov na rozvoj jeho osobnosti.
3. Žiak s nadaním je žiak, ktorý má nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu alebo v týchto oblastiach dosahuje v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výkony a prostredníctvom výchovy a vzdelávania sa jeho nadanie cielene rozvíja.
Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?
- Dyslexia - špecifická porucha čítania, pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
- Dysortografia - špecifická porucha pravopisu, pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.
- Dysgrafia - špecifická porucha písania, grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.
- Dyskalkúlia - špecifická porucha matematických schopností, prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravoľavej orientácie.
- Dyspraxia - špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov, dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností - je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.
- ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou, dieťa je hyperaktívne, impulzívne
- ADD – porucha pozornosti bez hyperaktivity, dieťa je zasnené, nereaguje na podnety